Tämä resepti on rakas miehelleni. Hän on leiponut tätä kakkua yhdessä isoäitinsä eli mummelin kanssa pienenä poikana ja resepti itseasiassa roikkuu keittiömme seinällä yhdessä minun suklaahippukeksi-reseptin ja äitini pullareseptin kanssa. Kyseessä on siis meidän perheen klassikko!
Tiedot
| Vaikeustaso | Helppo |
| Annoksia | 1 iso kakku |
| Valmistusaika | 1,5 h |
| Säilytys | Parasta seuraavana päivänä. Säilyy hyvin myös huoneenlämmössä noin 3 päivää. Voidaan pakastaa. Säilyy pakastimessa hyvänä noin 3 kk |
Mitä tässä reseptissä käytettävät lyhenteet tarkoittavat?
dl = desilitra
g = gramma
tl = teelusikka (mitta)
Ainesosat
2 dl rusinoita
1 dl vettä
4,5 dl piimää
4 dl sokeria
7,5 dl vehnäjauhoja
1 tl soodaa
1 tl neilikkaa
1 tl inkivääriä
1 tl pomeranssinkuorta
1 tl kanelia
150 g voita
Voita kakkuvuoan voiteluun
Korppujauhoja vuoan jauhoamiseen
Mitä välineitä tarvitset?
2 kulhoa kuivien aineiden ja taikinan sekoittamiseen
1 dl mitta
1 tl mitta
Kakkuvuoka
Nuolija taikinan sekoittamiseen
Selkokieliset valmistusohjeet:
- Mittaa kulhoon 2 dl rusinoita ja 1 dl vettä.
- Mittaa toiseen kulhoon 7,5 dl vehnäjauhoja, 1 tl soodaa, 1 tl neilikkaa, 1 tl inkivääriä, 1 tl pomeranssinkuorta ja 1 tl kanelia.
- Mittaa kolmanteen kulhoon 150 g voita. Sulata voi mikrossa.
- Kaada rusinoista vesi pois ja lisää ne jauhojen joukkoon. Sekoita.
- Lisää kaikki muut aineet: 4,5 dl piimää, 4 dl sokeria ja sulatettu voi. Sekoita tasaiseksi taikinaksi.
- Voitele kakkuvuoka voilla ja mittaa vuokaan noin 1 rkl korppujauhoja. Kääntele vuokaa jotta korppujauhot levittyvät joka puolelle.
- Kaada taikina vuokaan.
- Paista 175 asteisessa uunissa noin 1 tunti.
- Anna kakun jäähtyä hetki ennen nautiskelua.


Jätä kommentti